Fontanela: Malý otvor s velkým významem

Fontanela

Co je to fontanela

Fontanela, česky také lupínek, je měkké místo na hlavě novorozence, kde se lebeční kosti ještě zcela nespojily. Tato místa jsou pokryta pevnou blánou, která chrání mozek dítěte. Fontanely jsou pro vývoj dítěte velmi důležité. Během porodu umožňují lebečním kostem se překrývat, což usnadňuje průchod porodními cestami. Po porodu dávají mozku prostor pro růst a vývoj. Na hlavě novorozence se nachází šest fontanel, ale pouze dvě jsou snadno hmatatelné. Největší fontanela, tzv. velká fontanela, se nachází na temeni hlavy a má tvar kosočtverce. Druhá, menší fontanela, se nachází v zadní části hlavy a má trojúhelníkový tvar. Fontanely se obvykle uzavřou během prvních 18 měsíců života. Velká fontanela se zpravidla uzavírá mezi 7. a 19. měsícem, zatímco malá fontanela se může uzavřít již ve 2 měsících.

Význam fontanely

Fontanela, měkké místo na hlavě novorozence, není jen roztomilý detail, ale má zásadní význam pro zdravý vývoj dítěte. Tato oblast, kde se lebeční kosti ještě nespojily, umožňuje značnou flexibilitu lebky. To je klíčové během porodu, kdy se hlavička dítěte musí přizpůsobit porodním cestám. Fontanela také poskytuje prostor pro prudký růst mozku, ke kterému dochází v prvních měsících a letech života. Kromě toho slouží jako "okno" do mozku, které umožňuje lékařům sledovat jeho vývoj a případné problémy. Zatímco fontanela se postupně zmenšuje a nakonec se uzavře, obvykle mezi 9. a 18. měsícem věku, její přítomnost v prvních měsících života je nezbytná pro zdravý vývoj dítěte.

Typy fontanel

Na hlavičce novorozence se nachází několik měkkých míst, kterým se říká fontanely. Tyto fontanely jsou pokryty pevnou blánou a jejich úkolem je usnadnit průchod hlavičky porodními cestami. Díky fontanelám je hlavička novorozence tvárná a dokáže se přizpůsobit úzkému porodnímu kanálu. Nejnápadnější je velká fontanela, která má tvar kosočtverce a nachází se na temeni hlavy. Tato fontanela se obvykle uzavírá mezi 9. a 18. měsícem věku dítěte. Kromě velké fontanely se na hlavičce nachází i několik menších fontanel. Na zadní straně hlavy je to malá fontanela, která má trojúhelníkový tvar a uzavírá se obvykle do 3. měsíce věku. Dále se na bocích hlavy nacházejí párové fontanely - přední a zadní. Tyto fontanely jsou menší a méně nápadné a uzavírají se obvykle do 1. roku věku.

Fontanela, to okénko do světa, kudy se duše děťátka dívá na svět a svět na ni.

Zdena Koubková

Kdy se fontanela uzavírá

Na hlavičce novorozence se nachází několik měkkých míst, kterým se říká fontanely. Tato místa jsou pokryta pouze tenkou vrstvou kůže a pod ní se nachází mozková plena. Nejnápadnější a největší fontanela se nachází na temeni hlavy a má tvar kosočtverce. Tato fontanela, nazývaná také velká fontanela, se obvykle uzavírá mezi 9. a 18. měsícem věku dítěte. Uzavření fontanely je proces, při kterém se kosti lebky postupně spojují a zvětšují se, až nakonec mezeru mezi nimi zcela uzavřou. Uzavření fontanely je důležitým ukazatelem správného vývoje dítěte. Pokud se fontanela uzavírá příliš brzy nebo naopak příliš pozdě, může to signalizovat zdravotní problém. Například předčasné uzavření fontanely může být příznakem kraniosynostózy, což je předčasné srůstání lebečních kostí. Naopak opožděné uzavření fontanely může být známkou křivice, hydrocefalu nebo hypotyreózy.

Péče o fontanelu

Fontanela, měkké místo na hlavě novorozence, je zcela přirozeným jevem, který mnohé rodiče znepokojuje. Tato oblast, pokrytá pouze tenkou vrstvou kůže, umožňuje prudký růst mozku dítěte během prvních měsíců života. Fontanela se postupně zmenšuje a obvykle se uzavírá mezi 9. a 18. měsícem věku. I když je oblast fontanely citlivější, není třeba se bát s ní běžně manipulovat, například při mytí vlásků nebo česání. Důležité je vyvarovat se hrubému zacházení nebo tlaku na tuto oblast. Při mytí používejte jemný dotek a vyhněte se tření. Pokud si všimnete jakýchkoli změn na fontanele, jako je například její vyklenutí, propadnutí nebo zarudnutí, neprodleně kontaktujte svého dětského lékaře. Tyto příznaky mohou, ale nemusí, signalizovat závažnější zdravotní problém a je důležité včasná diagnostika.

Fontanela Tvar Velikost při narození Uzavření
Přední fontanela (velká fontanela) Kosočtverečný 2-3 cm 9-18 měsíců
Zadní fontanela (malá fontanela) Trojúhelníkový 0,5-1 cm 2-3 měsíce

Možné problémy s fontanelou

Fontanela, měkké místo na hlavě novorozence, obvykle nevyžaduje zvláštní péči a sama se do 18 měsíců věku uzavře. Přesto existují určité stavy, které mohou naznačovat problém a vyžadují konzultaci s lékařem. Pokud je fontanela propadlá, může to být známkou dehydratace. V takovém případě je důležité zajistit dostatečný příjem tekutin dítěte. Naopak, pokud je fontanela vypouklá, může to signalizovat zvýšený tlak v hlavě. To může být způsobeno například infekcí, jako je meningitida, a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Vzácně se může vyskytnout i předčasné uzavření fontanely, tzv. kraniosynostóza. Tento stav může ovlivnit růst lebky a vyžaduje specializovanou péči. Je důležité si uvědomit, že většina změn fontanely je neškodná.

Kdy navštívit lékaře

Fontanela, měkké místo na hlavě novorozence, je pro mnoho rodičů zdrojem otázek a někdy i obav. Je důležité si uvědomit, že fontanela má svůj význam – umožňuje růst mozku a lebky dítěte během prvních měsíců života. Většinou se zmenšuje a uzavírá se přirozeně během prvního roku, někdy i později.

I když je fontanela chráněna pevnou blánou, je pochopitelné, že si rodiče všímají jakýchkoli změn. Někdy se může zdát, že fontanela pulsuje do rytmu srdečního tepu, jindy může být propadlá nebo naopak vypouklá. Většinou se jedná o běžné projevy, nicméně existují situace, kdy je na místě konzultace s lékařem.

Pokud je fontanela výrazně propadlá, může to signalizovat dehydrataci. V takovém případě je důležité dítěti nabízet dostatek tekutin a obrátit se na lékaře. Naopak neobvykle vypouklá a napjatá fontanela, zvláště v kombinaci s dalšími příznaky, jako je horečka, zvracení nebo neutišitelný pláč, může být známkou závažnějšího zdravotního problému, například meningitidy. V takovém případě je nutné neodkladně vyhledat lékařskou pomoc.

Publikováno: 27. 10. 2024

Kategorie: zdraví