Ideální váha k výšce: Jak ji spočítat a co ovlivňuje?
Co je to BMI
Jak zjistíš, jestli máš správnou váhu ke svý výšce? Je to docela jednoduchý - vezmeš svoji váhu v kilech a vydělíš ji výškou v metrech na druhou. Podle výsledku poznáš, jestli máš podváhu, normální váhu, nadváhu nebo obezitu. Tomuhle číslu se říká BMI a používá se fakt často. Hele, je fajn vědět, že BMI ti neřekne úplně všechno o tom, jak na tom seš. Dva lidi můžou mít stejný BMI, ale jeden může mít víc svalů a druhej víc tuku. Třeba takovej kulturista může mít vysoký BMI, i když má minimum tuku. Takže pokud chceš vědět, jaká je pro tebe ideální váha k výšce, zajdi radši za doktorem nebo za někým, kdo se vyzná ve výživě. Ti ti řeknou líp, co je pro tebe zdravý, když vezmou v potaz i tvůj věk, jestli jsi kluk nebo holka, a jak moc sportuješ.
Výpočet BMI
Jak si spočítat, jestli máš ideální váhu k výšce? Je to docela easy - stačí znát BMI, což je v podstatě číslo, který ti řekne, jestli jsi na tom s váhou v pohodě nebo ne. Když vyjde nízký, jsi hubeňour, když vysoký, máš nadváhu nebo obezitu. Je fakt, že BMI není úplně přesný, protože nebere v úvahu, jestli jsi chlap nebo ženská, kolik ti je, nebo jestli máš svaly nebo špek.
Spočítat si to můžeš jednoduše - vezmeš svoji váhu v kilech a vydělíš ji výškou v metrech na druhou. Třeba když vážíš 70 kilo a měříš 1,75 metru, uděláš to takhle: 70 děleno (1,75 krát 1,75) a vyjde ti 22,9. Pak se koukneš do tabulky a zjistíš, jak na tom seš. Ale nestreuj se z toho moc - ideální váha k výšce je jen číslo. Důležitější je, aby ses hýbal a jedl normálně.
Tabulka BMI
Hele, jak zjistit ideální váhu k výšce? Je na to jednoduchej vzoreček - BMI. Prostě vezmeš svoji váhu v kilech, vydělíš ji výškou v metrech na druhou a máš to.
Výška (cm) | BMI (18,5-24,9) | Příklad ideální váhy (kg) |
---|---|---|
160 | 47,5 - 62,4 | 55 |
165 | 50,8 - 66,4 | 58 |
170 | 54,1 - 70,4 | 62 |
Je to fakt užitečný, ale musíš brát v potaz, že to není úplně přesný. Třeba když máš hodně svalů, může ti to ukázat vyšší číslo, i když máš vlastně málo tuku.
Tady máš základní hodnoty, podle kterých poznáš, jak na tom seš:
Když máš míň než 18,5 - jseš pod váhou
Od 18,5 do 24,9 - to je v pohodě
Od 25 do 29,9 - máš něco navíc
Nad 30 - už je to obezita
Kdyby tě to nějak trápilo nebo sis nebyl/a jistá/ý, zajdi radši za doktorem. Ten ti řekne, jestli je tvoje váha v pohodě, a případně ti poradí, co s tím dělat.
Faktory ovlivňující váhu
Hele, kolik bys měl vlastně vážit? Není to tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Každej jsme jinej a co sedí jednomu, nemusí druhýmu vůbec vyhovovat. Jo, výška je důležitá, ale mnohem víc záleží na tom, kolik máš svalů a tuku.
Víš co je zajímavý? Svaly jsou vlastně mnohem těžší než tuk. Takže i když máš dva lidi stejně vysoký a těžký, můžou vypadat úplně jinak. Proto je důležitější cejtit se dobře a bejt zdravej, než se stresovat nějakejma číslama na váze.
Na váhu má vliv spousta věcí - jak jsi starej, jestli jsi chlap nebo ženská, co ti nadělili rodiče v genech a jak žiješ. Čím jsi starší, tím víc se ti zpomaluje metabolismus a je těžší udržet si váhu. Chlapi to maj v tomhle jednodušší, protože maj přirozeně víc svalů než ženský. No a geny? Ty rozhodujou o tom, kde se ti ukládá tuk a jak snadno nebo těžce ho shoděj. A samozřejmě záleží na tom, jak jíš a hejbeš se - to ovlivní tvoji váhu asi nejvíc.
Zdravá strava a cvičení
Jak dostat svoji váhu do ideálního poměru k výšce není žádná věda, ale chce to myslet na víc věcí než jen hlídat kalorie. Když budeš jíst zdravě a k tomu se pravidelně hýbat, máš vyhráno - tyhle dvě věci jsou základ, když chceš být fit a zdravý.
Snaž se jíst vyváženě - hodně ovoce a zeleniny, celozrnné věci a kvalitní maso nebo rostlinné bílkoviny. Díky tomu dostaneš všechno, co tělo potřebuje, a zbytečně nepřibereš. Vyhýbej se jídlům plným nezdravých tuků a cukrů.
Pohyb je stejně důležitý jako to, co jíš. Když se budeš pravidelně hýbat, spálíš kalorie, nabereš svaly a nakopneš metabolismus - to všechno ti pomůže dostat se na ideální váhu a udržet si ji. Hlavně si vyber něco, co tě fakt baví a u čeho vydržíš.
Konzultace s lékařem
Kolik by ses měl/a vážit podle svojí výšky? No, to je dost individuální - záleží na tom, kolik ti je, jestli jsi kluk nebo holka, jakou máš postavu a taky co ti nadělili rodiče do vínku. Jestli tě tvoje váha trápí nebo si nejsi jistý/á, že je všechno v pohodě, zajdi radši za doktorem. Ten tě pořádně prokouká a řekne ti, co a jak. Hele, není dobrý koukat jenom na čísla na váze - důležitý je, jak se cejtíš a jak žiješ. Hejbat se, jíst všechno možný (ale s mírou) a pořádně se vyspat, to jsou věci, který ti pomůžou udržet si fajn váhu a bejt v pohodě. Doktor ti může poradit, jakej sport by se ti hodil a co jíst. Klidně se ho na všechno vyptej, je to přece tvoje zdraví, ne?
Nebezpečí podváhy
Když máš moc nízkou váhu na svoji výšku a věk, není to vůbec dobrý. Tělo pak nemá dost živin, který potřebuje, a můžeš být častějc nemocnej, protože imunita nefunguje jak má. Když si takhle hubený dlouho, můžou z toho být průšvihy jako řídnutí kostí, potíže se srdcem nebo chudokrevnost. Holky můžou mít navíc problémy s menstruací a někdy se jim nedaří otěhotnět. Je fakt, že ideální váha k výšce není pro každýho stejná - záleží na tom, jestli jsi kluk nebo holka, kolik ti je, jakou máš postavu a co jsi zdědil po rodičích. Jestli si nejsi jistej/á svojí váhou, zajdi radši za doktorem nebo za výživářem, ti ti poradí nejlíp.
Neexistuje žádná univerzální ideální váha. Zdravá váha je taková, ve které se cítíte dobře a která vám umožňuje žít plnohodnotný a aktivní život.
Zdeněk Štěpánek
Rizika nadváhy
Když máš nadváhu nebo jsi obézní, tak si dost riskuješ svoje zdraví. Není to jenom o tom, jak vypadáš, ale hlavně o tom, že si můžeš přivodit různý nemoci. Čím víc se tvoje kila vzdalují od toho, co by sis měl vážit při tvý výšce, tím víc si zatěžuješ tělo. Největší průšvih je, že si můžeš zadělat na problémy se srdcem a cévama - třeba infarkt, mrtvici nebo vysokej tlak. Tukový buňky totiž vyrábí svinstvo, který ničí cévy a zahušťuje krev. S nadváhou si taky koleduješ o cukrovku druhýho typu, kdy ti tělo blbne s hladinou cukru. Když máš hodně sádla, hlavně na břiše, tak inzulín, kterej má hlídat cukr v krvi, nemůže pořádně fungovat.
Udržování zdravé váhy
Jak zjistit, kolik bys měl/a vlastně vážit? Je to docela složitý, protože každej jsme jinej - záleží na tom, jak jsi vysokej/á, jakýho jsi pohlaví, kolik ti je a jakou máš postavu. Většina z nás to počítá přes BMI (index tělesné hmotnosti), což je vlastně tvoje váha v kilech dělená výškou v metrech na druhou. Když ti vyjde mezi 18,5 a 24,9, jsi na tom dobře. Nad 25 už je to nadváha a když máš přes 30, mluvíme o obezitě. Ale pozor - BMI není všechno! Nebere v potaz, jestli máš víc svalů nebo třeba širší kostru. Nejlepší je zajít za doktorem nebo výživářem, který se na tebe podívá osobně. Ten ti řekne, jaká je pro tebe ideální váha k výšce, a hlavně ti poradí, jak se stravovat a hýbat, aby sis tu správnou váhu udržel/a. Oni nejlíp ví, co přesně potřebuješ.
Motivace a podpora
Dostat se na ideální váhu podle výšky není žádnej med, ale když máš motivaci a někdo tě podporuje, dá se to zvládnout. Hlavní je najít si něco, co tě nakopne a udrží v tom i když to nepůjde podle plánu. Může to bejt cokoliv - třeba že chceš bejt fit, cejtit se líp ve svým těle nebo prostě mít radost z pohybu.
Je fajn, když do toho nejdeš sám/sama. Řekni o svým plánu rodině nebo kámošům, ať tě můžou podpořit. Super je třeba začít cvičit s někým, kdo má podobný cíle, nebo se přidat do nějaký party lidí, co řeší to samý. Když si navzájem fandíte a sdílíte, jak se vám daří, je to mnohem jednodušší vydržet.
Mysli na to, že dostat se na správnou váhu chce čas. Nejde o to držet přísný diety nebo se utavit ve fitku - spíš jde o to, změnit postupně svůj životní styl. Dej si na čas, raduj se i z malejch úspěchů a nevzdávej to, i když to třeba nejde tak rychle, jak bys chtěl/a.
Publikováno: 21. 01. 2025
Kategorie: zdraví