Psincový kašel: Co dělat, když váš pes začne kašlat?
Co je to psí kašel?
Váš pes začal najednou divně pokašlávat? Může jít o psincový kašel, nepříjemné onemocnění, které se mezi pejsky šíří jako blesk. Jde vlastně o takovou psí chřipku, kterou způsobují různé viry a bakterie najednou. Když se tyhle potvůrky dostanou do dýchacích cest, pejsek začne vydávat zvláštní zvuky - něco mezi kašlem a husím kejháním. Často to vypadá, jako by měl něco v krku a nemohl to vykašlat. Psincový kašel je pěkná potvora, stačí, aby se psi potkali třeba na procházce nebo v psím salonu, a už to jede. Nakazit se můžou i přes misky nebo hračky, které používal nemocný pejsek. Většina psů se z toho naštěstí dostane sama, podobně jako my z rýmy. Ale pozor - u některých chlupáčů, hlavně těch nejmenších, nejstarších nebo nemocných, to může být horší a je lepší zajít k veterináři. Takže když uslyšíte ten typický psincákový kašel, víte, co je ve hře.
Příznaky psího kašle
Psincový kašel je pro pejskaře docela nepříjemná věc. Poznáte ho hlavně podle toho, že váš čtyřnohý kamarád začne dráždivě pokašlávat, jako kdyby mu něco uvízlo v krku. Často se u toho může i dávit nebo vyplivovat bílou pěnu. Někdy se k tomu přidá i rýma, kýchání, nebo prostě ztratí chuť k jídlu a jen tak polehává. Většinou to ale není nic vážného a pejsek se z toho za pár dní dostane. Přesto je důležité ho pořádně pozorovat, a kdyby se vám cokoliv nezdálo, radši zajděte k veterináři.
Vlastnost | Psincový kašel |
---|---|
Typ onemocnění | Infekční |
Postižený systém | Dýchací cesty |
Nakažlivost | Vysoká |
Příčiny a šíření
Psincový kašel je dost nepříjemná věc, která trápí naše čtyřnohé kamarády. Je to vlastně taková psí chřipka, která se mezi pejsky rychle šíří. Většinou za tím stojí mix virů a bakterií, které společně útočí na psí dýchací cesty. Hlavními padouchy jsou tady virus parainfluenzy a psí adenovirus typu 2. K tomu se často přidá i bakterie s komplikovaným jménem Bordetella bronchiseptica, která může celou situaci pěkně zkomplikovat. Tahle nemoc se šíří jako blesk, hlavně tam, kde se sejde víc pejsků pohromadě - v parcích, útulcích nebo na výstavách. Stačí, když nemocný pes zakašle nebo kýchne, a už se to nese vzduchem v maličkých kapičkách. Psi se můžou nakazit i když pijou ze stejné misky nebo si hrají se stejnými hračkami jako nemocný pejsek.
Diagnostika psího kašle
Když váš pes začne kašlat způsobem připomínajícím husí kejhání, může jít o psincový kašel. Tento typ onemocnění, známý také jako infekční tracheobronchitida, se mezi psy šíří jako běžná rýma mezi lidmi. Když s tímto problémem navštívíte veterináře, bude se vás ptát především na kontakt vašeho pejska s jinými psy - třeba v psí školce, na procházce nebo v útulku. Neopomene se zeptat také na očkování. Při vyšetření bude poslouchat plíce, kde může zachytit typické zvuky jako chrčení nebo pískání. Někdy je potřeba udělat další vyšetření - krevní testy, rentgen nebo stěr z krku. Díky tomu může veterinář vyloučit jiné problémy, třeba alergii, vdechnuté předměty nebo zánět plic. Je důležité nezanedbat první příznaky a začít s léčbou co nejdříve - nejen kvůli vašemu mazlíčkovi, ale i kvůli ostatním psům v okolí.
Léčba a domácí péče
Když pes onemocní psincovým kašlem nebo jinou dýchací infekcí, způsob léčby se odvíjí od toho, co nemoc způsobilo a jak moc je pejsek nemocný. U lehčího průběhu psincového kašle většinou stačí, když necháme psa odpočívat a dbáme na to, aby hodně pil. Pokud je průběh horší, veterinář obvykle předepíše antibiotika na případnou bakteriální infekci, sirup proti kašli a léky na rozpuštění hlenu. Nemocného pejska musíme držet stranou od ostatních psů, aby se nákaza nešířila dál. Doma je potřeba zajistit hlavně klid, misku s čerstvou vodou a poctivě podávat předepsané léky. Pejskovi se bude lépe dýchat ve vlhkém vzduchu - pomůže třeba zvlhčovač nebo pobyt v koupelně po sprchování. Je důležité pravidelně měřit teplotu a sledovat, jak se pejsek cítí. Kdyby se mu přitížilo, hned volejte veterináře.
Prevence: očkování a další
Jestli chcete svého pejska ochránit před psincovým kašlem a podobnými nemocemi dýchacích cest, očkování je opravdu ta nejlepší cesta. Naštěstí máme k dispozici vakcíny proti hlavním původcům, třeba proti bakterii Bordetella bronchiseptica nebo viru psího parainfluenza.
Když už se psincový kašel objeví, je potřeba zabránit jeho šíření dál. Nemocného pejska byste neměli pouštět mezi zdravé psy. Taky je fajn pořádně umývat a dezinfikovat misky na žrádlo a vodu, stejně jako všechny hračky.
Choďte se svým čtyřnohým kamarádem pravidelně k veterináři na kontroly. Díky tomu můžete včas podchytit případné problémy s dýcháním. A hlavně - všímejte si, když se váš pes chová jinak než normálně. Pokud začne divně kašlat, je malátný, nechce žrát nebo mu teče z čumáku, radši hned zavolejte veterináři.
Psí kašel a štěňata
Malá štěňátka snadno chytnou psincový kašel, jejich obranný systém totiž ještě není tak silný jako u dospělých psů. Tenhle nepříjemný kašel, kterému doktoři říkají infekční tracheobronchitida, se mezi pejsky šíří jako blesk. V těle pejska řádí různé viry a bakterie, které mu dráždí dýchací cesty. Když to štěně chytne, začne hrozně kašlat - někdy to zní, jako by mělo v krku kost. Často mu teče z nosu, kýchá, je celé unavené a nechce ani žrát. Protože jsou štěňátka křehká a nemoc je může pořádně potrápit, je fakt důležité zajít k veterináři hned, jak začnou pokašlávat nebo popotahovat. Doktor většinou předepíše sirup proti kašli, někdy antibiotika, a hlavně doporučí, aby si štěně odpočinulo. Nejlepší je tomu ale předejít - existuje na to očkování, které by měl dostat každý pejsek. Taky je fajn si mýt ruce po mazlení s cizími psy a vyhýbat se těm, co vypadají nemocně.
Psincový kašel je závažné onemocnění, které se může rychle šířit mezi psy v těsném kontaktu, proto je důležité včasné rozpoznání a izolace nakažených zvířat.
Radomír Novotný
Kdy kontaktovat veterináře
Psincový kašel trápí v poslední době stále více pejsků. Jde o nakažlivou nemoc, která postihuje jejich dýchací cesty. U většiny psů naštěstí probíhá celkem mírně, ale pozor - může být nebezpečná hlavně pro štěňátka, starší pejsky a ty s oslabenou imunitou. Všímejte si proto u svého mazlíčka těchto varovných signálů: dráždivý kašel, dušnost, celková skleslost a únava, ztráta chuti k jídlu, zvýšená teplota, rýma nebo zarudlé oči, případně zvracení či vykašlávání hlenu s příměsí krve. V takovém případě neváhejte a okamžitě volejte svému veterináři. Čím dříve se nemoc zachytí a začne léčit, tím lépe pro vašeho pejska i ostatní čtyřnohé kamarády v okolí.
Publikováno: 10. 02. 2025
Kategorie: zdraví