Seborea: Co s ní?

Seborea

Co je to seboroická dermatitida

Mastná kůže a seborea trápí spoustu z nás. Jde o běžný kožní problém, který se objevuje hlavně tam, kde máme nejvíc mazových žlázek. Poznáme ho podle červených, svědivých míst s šupinkami. Nejčastěji se objevuje ve vlasech, na obličeji, v oblasti třísel a na hrudníku. Nikdo přesně neví, proč seborea vzniká, ale odborníci se domnívají, že za tím stojí mix různých vlivů - od genů přes hormony až po stres. Svou roli hraje i kvasinka Malassezia globosa, která běžně žije na naší kůži. Dobrou zprávou je, že se tímhle problémem nemůžete od nikoho nakazit. Bohužel se seborea ráda vrací - někdy je to lepší, jindy horší. Každému zabírá něco jiného, záleží na tom, jak moc a kde se problémy projevují. Lékaři většinou předepisují krémy nebo masti s protiplísňovými látkami, kortikoidy nebo přípravky na změkčení kůže. Hodně důležité je také to, jak se o problematickou kůži staráte - jemné čištění, správné zvlhčování a používání kosmetiky, která pokožku nedráždí. Pokud máte podezření, že vás trápí seborea, zajděte radši k dermatologovi - ten nejlíp pozná, o co jde, a poradí vám s léčbou.

Příznaky a projevy

Seborea se typicky objevuje v místech, kde máme nejvíc mazových žláz, a dokáže pěkně potrápit. Nejčastěji se s ní potkáme na hlavě, v obličeji nebo na těle, hlavně u dospělých. Když se objeví, poznáme ji podle zarudlé kůže pokryté stříbřitými šupinkami, které se rády usazují i ve vlasech nebo obočí. Pokožka je při tom nepříjemně mastná, svědí a někdy i pálí. U miminek se tahle potíž ukazuje jako žlutavá, mastná vrstva šupinek na hlavičce - tomu se lidově říká mléčná krusta. Občas se u malých objeví i v oblasti pod plenkami. I když seborea většinou nebolí, umí člověku pořádně znepříjemnit život, hlavně kvůli tomu, jak vypadá.

Příčiny vzniku seborey

Seborea patří mezi časté kožní potíže, které trápí spoustu lidí na celém světě. Poznáme ji podle zarudlé, svědivé kůže, která se nepříjemně loupe. Nejčastěji se objevuje tam, kde máme hodně mazových žláz - tedy na hlavě, v obličeji a na horní části těla. I když dodnes přesně nevíme, co seboreu způsobuje, známe několik věcí, které k ní určitě přispívají.

Vlastnost Seborea Atopický ekzém
Postižená místa Obličej, vlasová pokožka, hrudník, záda Lokty, kolena, obličej, krk
Typická vyrážka Nažloutlé, mastné šupinky Suché, červené, svědivé skvrny

Za jednoho z hlavních viníků se považuje kvasinka Malassezia globosa, která běžně žije na naší kůži. U zdravých lidí s ní tělo nemá problém, ale u těch se seboreou se nekontrolovaně množí. Tím vzniká zánět a s ním přicházejí typické příznaky. Svou roli hrají i geny - když má seboreu někdo v rodině, je větší šance, že ji dostaneme taky. To napovídá, že některé geny nás k této nemoci předurčují. Kromě kvasinky a genetiky můžou seboreu zhoršovat i další věci - třeba stres, hormony, slabá imunita nebo některé nemoci nervového systému.

Diagnostika onemocnění

Když přijdete k dermatologovi kvůli seboree nebo podobným kožním potížím, začne vás nejdřív vyzpovídat. Zajímá ho, jak dlouho vás trápí různé příznaky a jestli se podobné problémy vyskytly i u vašich příbuzných. Pak si pořádně prohlédne místa na kůži, která vás trápí, a zhodnotí celkový stav vaší pokožky. Někdy je potřeba udělat stěr z kůže a podívat se na vzorek pod mikroskopem - to hlavně proto, aby se vyloučily třeba plísně nebo alergie. Tomuhle vyšetření se říká kožní stěr. Je fakt důležité přijít na to, co přesně vám je, protože jedině tak vám doktor může nastavit správnou léčbu, která zabere. I když se seborey úplně nezbavíte, dá se s ní žít - stačí dodržovat správnou léčbu a dobře se o pokožku starat.

Léčba a zmírnění příznaků

Seborea a další kožní potíže se léčí různě podle toho, jak moc se projevují a jakou část těla zasáhly. Hlavně jde o to, aby se zklidnila zarudlá místa, zmizely šupinky a přestalo to svědit. Naštěstí máme k dispozici několik účinných způsobů léčby.

Hodně pomáhají přípravky proti kvasinkám - ať už jako šampony, krémy nebo tabletky. Ty si poradí s kvasinkami Malassezia globosa, které za seboreou často stojí. Když je potřeba rychle ulevit od zánětu a svědění, nasadí se kortikoidní masti nebo roztoky. S těmi ale opatrně a jen krátce, při dlouhém používání můžou být problémy. Na zklidnění zánětu zabírají i krémy s inhibitory kalcineurinu.

K tomu všemu je fajn dodržovat pár jednoduchých pravidel. Postižená místa si pravidelně a šetrně myjte vlažnou vodou a používejte jemný šampon - pomůže to odstranit šupinky a přebytečný maz. A vyhněte se všemu, co by mohlo pokožku dráždit - třeba parfémovaným mýdlům a kosmetice.

Seborea je jako nepříjemný spolubydlící, který se odmítá odstěhovat. Někdy je tišší, jindy zase dává o sobě vědět více. Důležité je naučit se s ním žít a najít způsoby, jak ho udržet na uzdě.

Zdeněk Svoboda

Domácí péče o pokožku

Mastná pleť a další problémy s pokožkou dokážou pořádně potrápit a snížit naše sebevědomí. Správná péče o pleť doma je přitom naprosto zásadní, pokud chceme tyto potíže zvládnout. Klíčem k úspěchu je pečovat o pokožku pravidelně a jemně. Vybírejte si kosmetiku speciálně vyvinutou pro citlivou pleť, nejlépe takovou, která má neutrální pH. Raději se vyhněte agresivním mýdlům a výrobkům plným parfémů a alkoholu - ty vaší pleti spíš ublíží. Základ je čistit pleť pečlivě, ale zároveň šetrně, a to ráno i večer. Po očištění pleť zlehka osušte a nezapomeňte ji hydratovat. Skvělou volbou jsou hypoalergenní krémy a emulze, které pleť uklidní a posílí její přirozenou ochranu. Důležité je taky myslet na celkově zdravý životní styl. Kvalitní spánek, pestrá strava a dostatek vody - to všechno se odrazí na tom, jak vaše pleť vypadá. Pokud problémy přetrvávají, zajděte radši ke kožnímu lékaři.

Prevence a tipy pro pacienty

Seborea a další potíže s pokožkou nám dokážou pořádně znepříjemnit život. Naštěstí existuje řada možností, jak tyto problémy zvládnout. Základem je pečlivá hygiena každý den. Pro citlivou pokožku vybírejte šetrné přípravky, které ji nebudou zbytečně dráždit. I když to může být lákavé, vyhněte se dlouhým horkým koupelím - pokožce mnohem lépe udělá krátká vlažná sprcha. Po umytí pokožku zlehka osušte ručníkem, ale netlačte na ni. Dávejte pozor na vlhkost, která vytváří ideální prostředí pro množení bakterií a plísní, proto udržujte problematická místa v suchu. Velký vliv má také to, jak žijeme. Dbejte na pestrou stravu plnou vitamínů a minerálů. Kvalitní spánek a méně stresu prospěje nejen vaší pokožce, ale celému organismu. Trápí-li vás seborea nebo jiné kožní potíže, navštivte dermatologa. Pomůže vám najít správnou léčbu a poradí, jak problémům předcházet.

Publikováno: 28. 04. 2025

Kategorie: zdraví