Tajemství lidských plic: Jak dýcháme a proč je to důležité?

Plice

Anatomie plic

Plice jsou párový orgán umístěný v hrudní dutině, chráněné hrudním košem. Jsou zodpovědné za výměnu plynů mezi krví a vnějším prostředím. Vzduch se do plic dostává dýchacími cestami, které začínají nosní dutinou a ústní dutinou. Následuje hrtan, průdušnice a průdušky, které se dělí na stále menší a menší větve, až nakonec končí v plicních sklípcích. Plicní sklípky jsou drobné váčky obklopené sítí krevních kapilár. Právě zde dochází k vlastní výměně plynů. Kyslík ze vzduchu prostupuje tenkou stěnou sklípků do krve a oxid uhličitý z krve do sklípků, odkud je vydechován. Pravá plíce je rozdělena na tři laloky, levá plíce pouze na dva laloky, aby poskytla prostor srdci. Plíce jsou obaleny tenkou blánou zvanou poplicnice, která umožňuje jejich hladký pohyb v hrudníku. Dýchání je řízeno dýchacím centrem v mozku, které reaguje na koncentraci oxidu uhličitého v krvi.

Funkce plic

Plicní sklípky jsou obklopeny hustou sítí krevních kapilár. Právě zde dochází k výměně plynů mezi vzduchem a krví. Kyslík ze vzduchu se váže na červené krvinky a je transportován do celého těla, kde je využíván buňkami k tvorbě energie. Oxid uhličitý, odpadní produkt metabolismu, se naopak z krve uvolňuje do plicních sklípků a je vydechován ven. Dýchání, tedy proces nádechu a výdechu, je řízen dýchacím centrem v mozku. Toto centrum reaguje na koncentraci oxidu uhličitého v krvi. Pokud je koncentrace příliš vysoká, dýchací centrum vyšle signál do dýchacích svalů, které se smrští a dojde k nádechu. Objem hrudníku se zvětší a do plic je nasáván vzduch. Při výdechu se dýchací svaly uvolní, objem hrudníku se zmenší a vzduch je z plic vypuzen. Kromě výměny plynů plíce také chrání organismus před vniknutím škodlivých látek, jako jsou bakterie, viry a prach. Vnitřní povrch dýchacích cest je pokryt řasinkovým epitelem, který zachycuje nečistoty a posouvá je směrem k hltanu, odkud jsou spolknuty nebo vykašlány.

Plíce jsou jako jemná krajka, utkaná z milionů drobných sklípků, které s každým nádechem nasávají životodárný kyslík a s každým výdechem vypouštějí nepotřebný odpad.

Zdeněk Kovář

Dýchání

Dýchání je pro savce, včetně člověka, životně důležitý proces, který zajišťuje přísun kyslíku do organismu a odvod oxidu uhličitého. Plíce, hlavní dýchací orgán savců, jsou párový orgán uložený v hrudníku. Vzduch se do plic dostává dýchacími cestami, které zahrnují nosní dutinu, hrtan, průdušnici a průdušky. Průdušky se v plicích dále větví na jemnější průdušinky, které vedou do plicních sklípků. Plicní sklípky jsou drobné váčky obklopené hustou sítí krevních kapilár. Právě zde dochází k výměně plynů mezi vzduchem a krví. Kyslík ze vzduchu přechází do krve a oxid uhličitý z krve do plicních sklípků. Tento proces, nazývaný difuze, probíhá na základě rozdílu koncentrací plynů. Dýchání je řízeno dýchacím centrem v mozku, které reaguje na koncentraci oxidu uhličitého v krvi.

Porovnání plic u savců
Druh Hmotnost plic (kg)
Člověk 1 - 1.3
Pes (20 kg) 0.2 - 0.3

Plyny v plicích

Plynulá výměna plynů v plicích je nezbytná pro život savců. Vzduch, který vdechujeme, obsahuje kyslík, jenž je nezbytný pro buněčné dýchání. Během tohoto procesu buňky využívají kyslík k tvorbě energie a jako odpadní produkt vzniká oxid uhličitý. Tento oxid uhličitý je pak transportován krví do plic, kde je vydechován. Dýchací orgány savců, včetně plic, průdušnice a průdušek, jsou uzpůsobeny k efektivní výměně těchto plynů. Plocha plic je maximalizována díky milionům drobných váčků zvaných alveoly, čímž je zajištěna dostatečná plocha pro difuzi plynů. Tento proces difuze je řízen rozdíly v parciálním tlaku kyslíku a oxidu uhličitého mezi alveolami a krevními kapilárami, které je obklopují. Kyslík difunduje z alveol do krve a oxid uhličitý naopak z krve do alveol.

Onemocnění plic

Plicní choroby představují širokou škálu onemocnění postihujících dýchací systém savců, včetně člověka. Tyto choroby mohou postihnout různé části dýchacího traktu, od nosu a krku až po průdušky a plíce. Mezi nejčastější plicní choroby patří infekce dýchacích cest, jako je zápal plic, bronchitida a chřipka. Tyto infekce jsou často způsobeny viry nebo bakteriemi a projevují se kašlem, dušností a horečkou. Kromě infekcí existují i chronická plicní onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a astma. CHOPN je charakterizována zúžením dýchacích cest a zánětem, což vede k dušnosti, sípání a chronickému kašli. Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které způsobuje jejich zúžení a ztížení průchodu vzduchu. Příznaky astmatu zahrnují dušnost, sípání, tlak na hrudi a kašel. Léčba plicních onemocnění závisí na typu a závažnosti onemocnění a může zahrnovat léky, kyslíkovou terapii, rehabilitační cvičení a v některých případech i chirurgický zákrok.

Ochrana plic

Plicní sklípky, malé váčky v plicích, jsou místem, kde dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého. Tento proces je pro život savců nezbytný. Dýchací cesty, kterými vzduch proudí do plic a z plic, jsou vystlány sliznicí, která zachycuje prach a další nečistoty. Řasinky, drobné vlásky na povrchu sliznice, posouvají hlen s zachycenými nečistotami směrem k hltanu, odkud je spolkneme nebo vykašleme. Tento samočisticí mechanismus je velmi důležitý pro udržení zdravých dýchacích cest. Kromě toho imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně plic. Bílé krvinky v plicích bojují s infekcemi a brání se vniknutí škodlivých látek.

Výzkum plic

Plicní výzkum je nepostradatelnou součástí pochopení komplexních mechanismů dýchání u savců. Plíce, jakožto ústřední orgán dýchací soustavy, zajišťují výměnu kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a vnějším prostředím. Výzkum se zaměřuje na širokou škálu oblastí, od buněčné a molekulární úrovně až po studium funkce celých plic. Vědci zkoumají například strukturu a funkci plicních buněk, jako jsou pneumocyty typu I a II, které hrají klíčovou roli v difuzi plynů a produkci surfaktantu. Surfaktant je látka, která snižuje povrchové napětí v plicních sklípcích a zabraňuje jejich kolapsu. Další oblastí zájmu je výzkum plicních onemocnění, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a rakovina plic. Vědci se snaží pochopit příčiny a mechanismy těchto onemocnění a vyvíjet nové diagnostické a terapeutické metody. Výzkum plic má zásadní význam pro zlepšení zdraví a kvality života lidí trpících plicními chorobami.

Publikováno: 01. 11. 2024

Kategorie: zdraví