Tik v oku: Kdy je na čase se bát?
Co je tik v oku
Když vám cuká oko, říká se tomu tik. Je to takový otravný záškub, kdy vám oko začne samo od sebe mrkat nebo sebou škubat. Většinou to máte jenom na jednom oku. Tyhle tiky jsou vlastně takový mini křeče, kdy vám svaly dělají, co chtějí - buď se hýbou, nebo vydávají zvuky. Ten oční tik je z těch pohybových asi nejběžnější. Nikdo vlastně pořádně neví, proč se to děje. Často za tím může být stres, když jste utahaní, málo spíte, chlastáte kafe nebo alkohol, nebo když máte podrážděný oko. Většinou to není nic vážnýho a za chvíli to přestane samo. Ale když vám oko cuká furt nebo hodně silně, nebo k tomu máte ještě něco dalšího, radši zajděte k doktorovi, ať se na to mrkne.
Příčiny tiku v oku
Když ti cuká oko, což doktoři nazývaj blefarospasmus, jde vlastně o takový ty nekontrolovatelný škubání svalů. Nikdo pořádně neví, proč se to děje. Většinou za tím stojí psychický vypětí, vyčerpání a málo spánku. Takový ty cukání přicházej a odcházej, jak se jim zachce, někdy jsou horší, jindy mírnější. Dát si kafe nebo panáka může všechno ještě zhoršit, stejně jako prudký světlo. U někoho může bejt cukání v oku známka něčeho vážnějšího, třeba Tourettova syndromu nebo Parkinsona. To už je lepší zajít si radši k doktorovi. Je důležitý poznat, jestli jde fakt o tik, nebo třeba o syndrom suchýho oka, protože to se léčí úplně jinak.
Typy tiků v oku
Když vás chytne tik v oku, může to vypadat různě. Nejčastějc to bejvá takový to rychlý mrkání, kdy prostě nemůžete ovládnout víčka a furt to dělaj. Někdy taky cejtíte, jak se vám oko samo zavírá a ještě k tomu máte takovej divnej tlak. Pak je tu ten klasickej záškub, kdy vám oko prostě cuká samo od sebe, jak se mu zachce. Občas se taky stává, že vám ty svaly kolem očí začnou sebou šít a oko vám uhejbá do stran. Ale nebojte, většinou to nic není a časem to samo přejde. Jasně, když vás to fakt prudí, trvá to dlouho nebo vám to komplikuje život, tak zajděte radši k doktorovi.
Vlastnost | Nervové tiky |
---|---|
Typické projevy | Náhlé, opakující se pohyby nebo zvuky, např. mrkání, krčení rameny, odkašlávání |
Ovlivnitelnost vůlí | Často obtížně ovlivnitelné vůlí, i když se postižený snaží tiky potlačovat |
Věk nástupu | Nejčastěji v dětství, obvykle před 18. rokem věku |
Diagnostika tiku v oku
Když se zjišťuje, co způsobuje tik v oku, stejně jako u jiných cukaní, hlavně se kouká na to, co pacient nebo jeho rodina vypozorovali. Doktor, většinou neurolog, se tě zeptá, jak dlouho už to máš, jak často to přichází, jestli se při tom děje ještě něco jinýho, a jestli to souvisí se stresem nebo únavou. Je fakt důležitý vědět, jestli to měl někdo v rodině, protože tyhle tiky se často dědí. Někdy tě doktor pošle na další vyšetření k neurologovi, aby se ujistil, že za tím není něco jinýho. Hlavně se snaží zjistit, jestli je to opravdu tik, a pokud jo, tak jestli je to jen tak samo od sebe, nebo kvůli nějaký nemoci. Podle toho, co zjistí, ti pak řekne, co s tím dělat - každej případ je jinej. Ale často se s tím nemusí nic dělat, protože to samo zmizí.
Léčba tiku v oku
Když máš tik v oku, tak jeho léčení může být různý - záleží na tom, jak moc tě to otravuje. Pokud to není nic velkýho a jen tě to občas potrápí, tak se s tím nemusíš vůbec trápit. Stačí to prostě jen sledovat a vědět, že to není nic vážnýho.
Když ti ale ten tik v oku fakt vadí nebo ti znepříjemňuje život, máš na výběr z několika možností. Můžeš zkusit behaviorální terapii, kde se naučíš rozpoznat, co ten tik spouští a jak to změnit. Pak jsou tu různý léky - třeba botoxový injekce nebo prášky na nervy, který ty křeče zmírňují. Hodně může pomoct i psychoterapie, hlavně když seš ve stresu nebo máš úzkosti, který ty tiky často zhoršujou.
Je fakt, že každýmu zabírá něco jinýho - co pomůže jednomu, nemusí zabrat u druhýho. Proto je důležitý všechno probrat s doktorem a dalšíma odborníkama, aby ti mohli sestavit léčbu přesně na míru.
Nervové tiky, ti otravní společníci, co se vkrádají do našich životů a dělají z nás loutky vlastních neovladatelných pohybů.
Zdeněk Dvořáček
Domácí léčba tiku v oku
Hele, znáš ten otravnej záškub v oku? Je to fakt votrava, když ti začne cukat víčko. Většinou to nic není a za chvíli to přestane samo. Často za to může, že seš vystresovanej nebo utahanej, nebo že čumíš furt do kompu. Mám pro tebe pár fíglů, jak se toho zbavit. Hlavně si dej pohov a zkus vypnout. Můžeš třeba na chvilku zalehnout a zavřít voči, nebo se koukat někam do dálky. Docela pomáhá, když si víčka trochu promasuješ nebo na ně dáš teplej hadr. Kdyby to ale škubalo dýl než pár dní, radši zajdi za doktorem. Ten záškub může bejt totiž něco horšího, třeba nervovej tik. Nervový tiky jsou takový ty pohyby nebo zvuky, který děláš, i když nechceš. Třeba mrkáš jak vo život, pokašláváš nebo krčíš ramenama. Na rozdíl vod toho běžnýho cukání v oku, který za chvíli zmizí, nervový tiky můžou votravovat celkem dlouho. I s tím je lepší zajít za doktorem, kterej ti řekne, co s tím.
Kdy navštívit lékaře
Když ti cuká oko nebo máš nervový tik, není vždycky jasný, jestli už běžet k doktorovi nebo ne. Většinou to nic není a samo to přejde. Ale jsou případy, kdy je fakt dobrý zajít na kontrolu. Třeba když ti oko cuká už několik tejdnů v kuse, je to fakt otravný, bolí to nebo se to ještě zhoršuje, tak to radši nech prokouknout. Když se k tomu přidají ještě další věci jako bolení hlavy, špatně vidíš, škube ti to v obličeji nebo blbě mluvíš, tak to už je jasný signál zajít k doktorovi. Čím dřív zjistíš, co za tím vězí, tím líp se s tím dá něco dělat a normálně fungovat. Hele, zdraví máš jenom jedno, tak když tě něco trápí, radši se běž mrknout k doktorovi.
Prevence tiků v oku
Znáte to, když vám najednou začne škubat oko? Je to fakt votravný. Většinou to za chvíli přejde a nic to není, ale co když se vám to děje furt dokola nebo to prostě nechce přestat? To už může bejt klasickej nervovej tik - prostě vám ty svaly v ksichtě jdou svojí vlastní cestou a vy s tím nemůžete nic dělat. Proč se to děje? Často za to může psychika, když máte nervy v kýblu, jste utahaný jako kotě nebo vám chybí hořčík. Jak se toho zbavit? Musíte hlavně dobře chrápat, hodit nohy nahoru a relaxovat, jíst všechno možný (ne jenom rohlíky s máslem) a nepřehánět to s kafem. Nejdůležitější je bejt v pohodě, takže když vás ty tiky štvou už dlouho nebo vám dělaj ze života peklo, radši zajděte za doktorem - není na tom nic divnýho.
Publikováno: 22. 01. 2025
Kategorie: zdraví