Trápí vás hnilobný zápach z úst? Promluvme si o tom otevřeně!
Co způsobuje zápach z úst?
Zápach z úst je problém, který trápí hodně lidí a často se o něm mluví na sociálních sítích. Většinou vzniká přímo v puse, kde se usídlí bakterie, které se živí zbytky jídla a vytvářejí nepříjemně páchnoucí sirné látky. Když si pořádně nečistíme zuby nebo vynecháváme mezizubní kartáčky, bakterie se vesele množí a zápach sílí. Velký podíl na tom má taky zubní plak a kámen, kde se bakterie rády schovávají. Někdy může být na vině i nemocné dásně, třeba když jsou zanícené nebo když máte paradentózu. Občas za to můžou i jiné věci - třeba když jíte hodně česneku nebo cibule, máte sucho v puse, kouříte nebo berete nějaké léky. Taky to může souviset s nemocemi jako je pálení žáhy, cukrovka nebo problémy s ledvinami. Jestli vás tenhle problém trápí, zajděte si k zubaři - ten přijde na to, co za tím vězí, a poradí vám, jak na to.
Bakterie a zbytky jídla
Když se v puse usazují zbytky jídla, bakterie si na nich doslova pochutnávají. Tyhle malinké potvůrky se cpou bílkovinami a přitom vypouštějí smradlavé sirné látky. A právě kvůli tomu nás pak trápí ten protivný zápach z pusy, který dokáže pěkně znepříjemnit život. Čím dýl necháme zbytky jídla v puse, tím víc se tam ty bakterie rozmnožují a tím víc to pak smrdí. Bez pořádného čištění zubů se toho prostě nezbavíme. Když si pravidelně vyčistíme zuby, projedeme mezizubní prostory kartáčkem a vypláchneme ústní vodou, zbavíme se těch zbytků jídla a bakterie nemají na čem hodovat. Taky je fajn dávat si pozor na to, co jíme. Třeba cibule, česnek nebo některé sýry dokážou ten zápach pěkně zesílit. Ale když budeme jíst hodně ovoce a zeleniny a pít dost vody, pomůže nám to udržet pusu svěží a voňavou.
Příčina | Možné řešení | Účinnost (1-5) |
---|---|---|
Nedostatečná hygiena ústní dutiny | Čištění zubů 2x denně, používání dentální nitě a ústní vody | 5 |
Sucho v ústech | Zvýšený příjem tekutin, žvýkání žvýkaček bez cukru | 4 |
Potraviny s výraznou chutí a vůní (česnek, cibule) | Omezení konzumace těchto potravin, čištění zubů po jídle | 3 |
Sucho v ústech a sliny
Když máte v puse sucho, čemuž doktoři říkají xerostomie, často to způsobuje, že vám z pusy nelibě páchne. Sliny jsou pro zdravou pusu strašně důležité. Nejenom že díky nim můžeme normálně žvýkat a polykat, ale taky odplavují zbytky jídla a bakterie. Obsahují taky speciální látky, které bojují proti kyselinám od bakterií a chrání tak zuby před kazem. Když nemáte v puse dost slin, bakterie se tam začnou rychle množit a vznikne ten hnilobný zápach z úst. Sucho v puse může mít spoustu příčin - třeba když málo pijete, jste ve stresu, berete nějaké prášky, kouříte nebo máte nějakou nemoc. Jestli vás trápí sucho v puse a zápach nejde pryč ani když si ji pořádně čistíte, zajděte radši k doktorovi nebo zubaři. Ten zjistí, proč se to děje, a poradí vám, co s tím.
Kouření a alkohol
Když se bavíme o nepříjemném dechu, cigarety a chlast jsou ti největší nepřátelé. Když kouříš, zůstává ti v puse a na zubech taková lepkavá vrstva, kde se pak vesele množí bakterie, co způsobují ten hnilobný zápach. A to není všechno - kouření ti navíc vysušuje pusu, protože se ti netvoří tolik slin, které by ji normálně čistily. S chlastem je to podobné - taky ti vysušuje pusu a bakterie tam pak mají hotový ráj. Pivo, víno a tvrdý alkohol obsahují látky, které se v těle mění na něco, co pak při vydechování fakt smrdí. Takže pokud tě trápí, že ti páchne z pusy, zkus to trochu omezit s chlastem a kouřením. Nejlepší by samozřejmě bylo přestat s obojím úplně. Nejen že se zbavíš toho odporného dechu, ale uděláš něco dobrého i pro svoje zdraví.
Nemoci a léky
Nepříjemný dech může člověka pořádně potrápit. Nejde jen o společenskou nepříjemnost, ale často signalizuje i skryté zdravotní potíže. Když vám z úst páchne jako ze žumpy, může za tím být obyčejná nedbalost při čištění zubů, ale taky vážnější problémy. Typicky se s tímhle symptomem setkáváme u lidí s nemocnými průduškami, zánětem dásní, cukrovkou nebo když zlobí játra či ledviny. Pokud je na vině bakteriální infekce, nasadí doktor antibiotika. Pro zmírnění nepříjemných pocitů sucha v puse, které taky často stojí za zápachem, existují různé přípravky - od klasické ústní vody přes spreje až po cucavé bonbony. Jenže pozor - tyhle věci řeší jen následky, ne skutečnou příčinu problému. Proto když vás trápí dlouhodobě zapáchající dech, nečekejte a zajděte k zubaři nebo praktikovi. Jedině odborník zjistí, co za tím vězí, a poradí správnou léčbu.
Potraviny s výraznou chutí
Když si pochutnáváme na některých jídlech, může nás pak nepříjemně překvapit pach z úst. Hlavně po česneku, cibuli nebo výrazných sýrech to bývá cítit. Je to tím, že obsahují sirné látky, které se dostávají do krve a pak je cítíme v dechu. Ten silný odér po takových potravinách je normální a za chvíli zmizí. Ale když vás trápí zápach z pusy pořád, zajděte si k zubaři nebo dentální hygienistce. Ti nejlíp poznají, co za tím vězí, a poradí vám, co s tím. Většinou pomůže pořádně si čistit zuby i jazyk, kloktat ústní vodu a hodně pít.
Domácí prostředky a tipy
Koho by netížil problém s nepříjemným dechem? Naštěstí máme po ruce spoustu domácích triků, jak se zbavit toho protivného hnilobného zápachu z úst. Základem všeho je pořádně si vyčistit zuby a nezapomenout ani na jazyk - právě tam se totiž usazují ty zákeřné bakterie, co způsobují ten sirnatý odér. Dentální nit je váš nejlepší kámoš - když ji budete používat každý den, zbavíte se zbytků jídla mezi zuby a bakterie nebudou mít co žrát. A nezapomeňte hodně pít! Voda není důležitá jen pro naše tělo, ale pomáhá i vyplavovat bakterie z pusy a udržuje ji příjemně vlhkou. A když vás přepadne krize, stačí požvýkat trochu čerstvé petržele, pár hřebíčků nebo fenyklová semínka - ta umí ten zápach spolehlivě zamaskovat.
Kdy navštívit lékaře?
Trápí vás hnilobný zápach z úst? Je fakt důležitý vědět, kdy už je čas zajít za doktorem. Ten odér může někdy signalizovat něco vážnějšího.
Za doktorem byste měli zajít, když:
Máte pořád hnusný dech, i když si zuby čistíte jak divý a kloktáte všechny možný ústní vody.
Z pusy vám jde tak příšerný smrad, že to nejde vydržet.
Zničehonic vám začala smrdět pusa a nevíte proč.
Kromě zápachu vás trápí i další věci - škrábe vás v krku, krvácí dásně, máte vyprahlou pusu nebo vás bolí, když polykáte.
Čím dřív zajdete k doktorovi, tím líp. Může včas odhalit, co za tím vězí, a začít s léčbou.
Není nic horšího, než když se chcete s někým podělit o svůj názor, ale ten nepříjemný zápach z úst vám brání v artikulaci. Člověk se pak cítí trapně a nejraději by se propadl hanbou.
Radomír Novotný
Prevence zápachu z úst
Zápach z úst neboli hnilobný dech je věc, která dokáže pěkně potrápit. Naštěstí máme po ruce spoustu možností, jak se s tím vypořádat. Nejdůležitější je pořádně pečovat o zuby a pusu. Jen si vyčistit zuby ale nestačí - musíte myslet i na jazyk, kde se usazují bakterie, co produkují ty nepříjemně páchnoucí sirné látky.
Nezapomeňte taky na čištění mezi zuby pomocí dentální nitě nebo mezizubních kartáčků. Tyhle pomocníci vám pomohou dostat se i tam, kam se běžný kartáček nedostane. Hodně pijte, voda pomáhá odplavit bakterie a udržuje pusu svěží.
Některá jídla, třeba cibule, česnek nebo pikantní pokrmy, můžou způsobit, že vám z pusy dočasně nezavoní růže. Po jejich konzumaci si radši vyčistěte zuby, nebo si aspoň vypláchněte pusu vodou.
Pravidelné kontroly u zubaře jsou základ. Zubař dokáže odhalit kazy, nemoci dásní a další potíže, které můžou být příčinou zápachu. Není na co čekat - čím dřív problém podchytíte, tím líp.
Doporučené produkty pro svěží dech
Zápach z úst je téma, které trápí spoustu lidí a často se o něm mluví na různých diskuzních fórech. Dobrou zprávou je, že máme k dispozici řadu účinných řešení pro svěží dech. Klíčem k úspěchu je pečlivé čištění celé ústní dutiny. Je důležité používat kvalitní pastu s obsahem fluoridu a pravidelně čistit jazyk, kde se nejvíc drží bakterie způsobující zápach. Výborným doplňkem je také antibakteriální ústní voda, která pomáhá udržet svěží dech po delší dobu. Mít příjemně vonící dech je přece zásadní nejen pro naše vlastní pohodlí, ale i pro kontakt s ostatními lidmi.
Publikováno: 11. 02. 2025
Kategorie: zdraví