Panadol sirup: Úleva pro vaše malé hrdiny
Co je Panadol sirup
Panadol v sirupu je skvělá volba hlavně pro děti nebo když někdo nemůže polykat tablety. Základní účinná látka paracetamol pomáhá při bolesti a spolehlivě sráží teplotu. Když vás trápí bolest hlavy, zubů nebo svalů, případně máte horečku nebo škrábe v krku, Panadol sirup vám uleví od těchto nepříjemností. Je ale potřeba hlídat správné dávkování - buď podle příbalového letáku, nebo jak řekne doktor. I když je Panadol sirup běžný lék, můžou se objevit vedlejší účinky, ale to se nestává často. Kdyby se náhodou nějaké nežádoucí účinky objevily, přestaňte sirup užívat a zajděte se poradit k doktorovi nebo do lékárny.
Účinná látka a její působení
Sirup Panadol je lék, jehož hlavní složkou je paracetamol. Ten pomáhá dvěma způsoby - dokáže tlumit bolest a zároveň snižuje horečku. V těle funguje tak, že zabraňuje vzniku látek způsobujících bolest a zvýšenou teplotu. Když vás nebo vaše děti trápí mírnější bolesti - třeba hlavy, zubů nebo namožených svalů - je Panadol sirup správnou volbou. Stejně tak pomůže, když máte horečku. Sirup koupíte běžně v lékárně, nepotřebujete na něj recept od lékaře. Jen nezapomeňte si předtím, než ho začnete užívat, důkladně přečíst příbalový leták a případně se poradit s lékařem nebo lékárníkem.
Vlastnost | Panadol Sirup |
---|---|
Účinná látka | Paracetamol |
Dostupné balení | 100 ml, 200 ml |
Dávkování a užívání sirupu
Než začnete podávat Panadol sirup, je důležité si projít příbalovou informaci. Řiďte se pokyny v letáku nebo tím, co vám doporučil lékař či lékárník.
Dávka Panadol sirupu se vypočítá podle toho, kolik vaše dítě váží. K odměření správného množství použijte přiloženou odměrku. Běžná lžička z kuchyně není vhodná - mohli byste dát dítěti příliš velkou dávku.
Sirup můžete podávat po 4 až 6 hodinách podle potřeby, ale maximálně 4x za den. Když teplota nebo bolest neustupují ani po třech dnech léčby, zavolejte lékaři. Je důležité nepřekračovat doporučené množství.
Dávejte pozor, jestli dítě nebere i jiné léky s paracetamolem - mohlo by dojít k předávkování.
Vedlejší účinky a kontraindikace
Panadol sirup je většinou dobře snášený lék, i když občas může způsobit vedlejší účinky, jako každý jiný přípravek. Tyto účinky bývají zpravidla lehké a brzy odezní. Nejčastěji se můžete setkat s problémy se zažíváním - třeba vám může být špatně od žaludku, bolet břicho nebo mít průjem. Kdyby se u vás objevily jakékoliv nežádoucí účinky, a to i takové, o kterých se tady nepíše, řekněte to prosím svému doktorovi nebo lékárníkovi.
Jestli máte alergii na paracetamol nebo jinou látku v tomto léku, Panadol sirup byste určitě neměli užívat. Pokud se léčíte se závažnými problémy jater či ledvin, máte astma nebo chronickou plicní nemoc, zajděte se nejdřív poradit s doktorem nebo do lékárny.
Dávejte si pozor, abyste nepřekračovali doporučené dávky, a bez konzultace s lékařem neberte Panadol sirup déle než tři dny. Pozor také na užívání s dalšími léky, které obsahují paracetamol - mohli byste se předávkovat. Vždycky si pořádně pročtěte příbalový leták a poslouchejte, co vám řekl doktor nebo lékárník.
Panadol sirup, hořkosladká útěcha, co zahání symptomy, ale nemoc nechává žít dál.
Hana Novotná
Interakce s jinými léky
Panadol sirup může působit společně s dalšími léky, které právě berete - ať už pozitivně nebo negativně. Je proto opravdu důležité říct vašemu doktorovi nebo lékárníkovi o všech lécích, které užíváte. Týká se to i těch volně dostupných v lékárně, vitamínů nebo bylinných preparátů. Některé léky se totiž s Panadolem sirupem nemusí snášet dobře a můžou vyvolat vedlejší účinky nebo snížit jeho účinnost. Typicky jde třeba o léky na ředění krve, proti epilepsii, na léčbu tuberkulózy nebo některá antibiotika. Pokud si nejste jistí, jestli můžete Panadol sirup kombinovat s vašimi současnými léky, určitě se radši zeptejte lékaře nebo lékárníka.
Skladování a trvanlivost
Panadol sirup musíte vždycky schovat někam, kde na něj děti nedosáhnou a neuvidí ho. Je fakt důležité mít ho na bezpečném místě, protože kdyby ho děti náhodou vypily, mohlo by jim to pořádně ublížit. Nechte sirup v jeho původní krabičce, aby se nepokazil kvůli světlu nebo vlhku. Stačí ho mít někde, kde není víc než 25 stupňů - do lednice ho dávat nemusíte. Nezapomeňte si pohlídat datum spotřeby na obalu. Jakmile prošlý sirup už v žádném případě nepoužívejte a zbavte se ho podle návodu v příbalovém letáku, nebo se zeptejte v lékárně, jak na to. Když budete tyhle základní pravidla dodržovat, Panadol sirup zůstane v pohodě a můžete ho bezpečně používat.
Alternativy k Panadol sirupu
Když řešíte horečku nebo bolest u vašeho děťátka, Panadol sirup je často první volbou. Obsahuje paracetamol a většina rodičů ho dobře zná. Ale co když ho vaše dítě nesnáší nebo potřebujete něco jiného? Naštěstí máme i další možnosti. Třeba sirupy s ibuprofenem, které taky skvěle zabírají na horečku a navíc pomáhají při zánětech - super věc, když má malý bolavé hrdlo. Někdy se hodí i sirupy s metamizolem, ty jsou sice silnější, ale před jejich použitím je fajn prohodit slovíčko s doktorem. Ať už sáhnete po čemkoliv, koukněte se vždycky na příbalový leták a držte se správného dávkování. A kdybyste si nebyli jistí, zajděte do lékárny nebo zavolejte pediatrovi - ti vám rádi poradí, co bude pro vaše dítě nejlepší.
Publikováno: 16. 02. 2025
Kategorie: zdraví